Popis
Acerola (prírodný vitamín C) je čisto prírodná forma výťažku vitamínu C z rastlín bohatých na tento vitamín. Je skvelá prírodná alternatíva k syntetickej kyseline askorbovej a askorbátu sodného. Vitamín C je antioxidant, ktorý si telo nedokáže vyrobiť a preto ho potrebujeme dopĺňať pravidelne. Vitamín C:
- prispieva k normálnej činnosti imunitného a nervového systému
- zvyšuje obranyschopnosť organizmu
- pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom
- prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania ako aj k normálnemu energetickému metabolizmu
- zvyšuje vstrebávanie železa
- prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, kože a zubov
- prispieva k vyplavovaniu toxínov a ťažkých kovov z organizmu
Dicitrát trihorečnatý (Magnézium) horčík je rozpustný viac než iné organické formy soli horčíka. Je jedna z najmodernejších a najvstrebateľnejších magnéziových solí, ktoré sa používajú vo výživových doplnkoch na dopĺňanie elementárneho magnézia. Magnézium je jedným z najdôležitejších minerálov potrebných pre naše telo. Horčík prispieva:
- k zníženiu vyčerpania a k normálnemu energetickému metabolizmu
- k normálnej činnosti nervovej sústavy
- k správnej činnosti svalov
- k udržaniu zdravých kostí a zubov
L Lyzín – je esenciálna aminokyselina, dôležitá stavebná zložka nielen bielkovín, ale aj hormónov, enzýmov a imunitných buniek tela. Ľudské telo so ho nedokáže samo vyrobiť a preto ho musí prijímať v strave podobne ako niektoré iné vitamíny. Prirodzene sa nachádza hlavne v živočíšnej strave, ako je mäso a tvrdé syry a preto je u vegetariánov a vegánov často vyhľadávaný. Lyzín:
- prispieva k hojeniu oparu (herpesu) a predchádzaniu jeho výskytu v budúcnosti
- je prítomný pri tvorbe kolagénu, čím posilňuje spojivové tkanivá, ktoré sa stávajú pevnejším a celistvejšími
- dokáže vstrebať viac vápnika, a tým, že sa podieľa na tvorbe kolagénu, nepriamo podporuje pevnosť kostí a chrupavky, posilňuje šľachy a väzy v kĺboch
- účinne pomáha pri hojení rán a zlomenín
- pôsobí proti vypadávaniu vlasov
- má pozitívny vplyv na príjem železa
- je nápomocný pri problémoch s tráviacim traktom
- taktiež dokáže zvýšiť sekréciu inzulínu a zároveň znížiť hladinu glukózy v ich krvi
L Glutation – hrá kľúčovú úlohu pri ochrane buniek pred škodlivými voľnými radikálmi a oxidatívnym stresom. Je esenciálny antioxidant, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našom organizme. S pribúdajúcim vekom sa hladina glutatiónu v tele postupne znižuje, čo môže viesť k zvýšenému oxidačnému stresu a predčasnému starnutiu. Nedostatok glutatiónu sa môže prejaviť chronickou únavou, zlým spánkom, bolesťami a zápalmi, zníženou imunitou, srdcovo-cievnymi poruchami. Výhody glutatiónu:
- pomáha neutralizovať voľné radikály a reaktívne kyslíkové formy, ktoré sú škodlivé molekuly, spôsobujúce poškodenie buniek a vedúce k rôznym zdravotným problémom
- zohráva kľúčovú úlohu pri detoxikácii buniek tým, že sa viaže na toxíny, ťažké kovy a ďalšie škodlivé látky a pomáha ich odstráneniu z tela
- zlepšuje funkciu imunitných buniek, pomáhajúc organizmu efektívnejšie bojovať proti infekciám a chorobám
- pomáha pečeni v proces detoxikácie
Vitamín B3 (Niacín) je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu.
Vitamín E D-alfa-tokoferol sa považuje za účinný antioxidant. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na potenciu. Podporuje činnosť pohlavných žliaz. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív, preto sa pridáva do kozmetických prípravkov.
Vitamín B5 (kyselina pantotenová) patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Je dôležitou zložkou metabolizmu. Prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k správnej syntéze a látkovej premene steroidných hormónov, vitamínu D a niektorých neurotransmiterov, k zdravej duševnej výkonnosti. Je nevyhnutná pre tvorbu hemoglobínu.
Vitamín B2 (Riboflavín) prispieva k zachovanie zdravých slizníc, k udržaniu dobrého zraku a zdravej pokožky, k správnej látkovej výmene železa a k udržaniu zdravých červených krviniek, k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnej látkovej výmene dôležitej pre tvorbu energie a k zníženiu vyčerpania a únavy.
Vitamín B1 (Tiamín) je nevyhnutnou súčasťou asi tridsiatich enzýmov. Má významný vplyv na energetickú premenu v bunkách. Je teda potrebný predovšetkým pre neporušenú funkciu nervového systému a srdca. Tiamín napomáha predchádzať komplikáciám v nervovom systéme, mozgu, svaloch, srdci, žalúdku a črevách. Je tiež zapojený do toku elektrolytov do a zo svalových a nervových buniek. Doplnok B1 napomáha ľuďom s nevyváženou stravou. Pomáha zvyšovať hladinu B1 pri poruchách príjmu potravy ako Pica alebo Anorexia Nervosa
Vitamin B6 (Pyridoxín) hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Najdôležitejším zdrojom vitamínu B6 v potrave sú ryby, hovädzia pečeň, ostatné vnútornosti a cícer. Nedostatok môže byť spojený s deficitom aj iných B vitamínov, môže k tomu dôjsť u mladých ľudí a pri konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu. Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.
Vitamín B9 (kyselina listová) má najväčší účinok v starostlivosti o starnúcu pokožku, je dôležitá pri tvorbe a oprave DNA. Kyselina listová dokáže spomaliť predčasné starnutie pleti tým, že stimuluje bunky v koži (keratinocyty, fibroblasty) a zároveň je schopná opraviť aj poškodenú DNA.
Vitamín B7 (Biotin) podporuje zdravie pokožky, nervov, tráviaceho traktu, metabolizmu a buniek. Podieľa sa na premene potravy na energiu a na syntéze glukózy a pomáha aj pri rozklade niektorých mastných kyselín. Je to koenzým aj vitamín.
Jód (jodid draselný) – pri problémoch so štítnou žľazou (napríklad hypotyreóza, struma z nedostatku jódu, zápal štítnej žľazy), podpore kardiovaskulárneho zdravia a pri znižovaní rizika mozgovej porážky, prevencie onkologických ochorení a podpore onkologických pacientov, regulácii hmotnosti a obezite, podpore počas menopauzy, hormonálnych zmenách u dievčat v pubertálnom veku (potenciálne účinky minimálne u chlapcov), prevencii a podpore pri ochoreniach kostí (napr. osteopénia a osteoporóza), udržiavaní pevnosti kostného tkaniva a podpore zabudovania vápnika a fosforu do zubnej skloviny, ochrane pred účinkami žiarenia pri röntgenových vyšetreniach CT, MRI, chemoterapii a rádioterapii, posilnení odolnosti organizmu v podmienkach pri a po havárií jadrových elektrárni, dopĺňaní antioxidantov, Omega kyselín, minerálov a vitamínov, podpore priebehu tehotenstva a správneho vývoja plodu, stimulácii imunitného systému a zvýšení odolnosti organizmu voči nepriaznivým vplyvom prostredia, zlepšovaní fyzickej kondície, výkonnosti, psychického zdravia a duševnej pohody. Upozornenie: jód sa nemá podávať pri hypertyreóze, čiže zrýchlenej činnosti štítnej žľazy.
Vitamín D3 (cholekalciferol) sa zúčastňuje regulácie metabolizmu vápnika a fosforu. V čreve a obličkách sa aktiváciou receptorov vitamínu D (VDR) zvyšuje absorpcia týchto minerálov. Týmto účinkom prispieva spoločne s parathormónom, kalcitonínom a nadobličkovými hormónmi k udržaniu minerálnej rovnováhy medzi vápnikom a fosforom v telesných tekutinách a tkanivách (účinok hormonálneho charakteru). Dopĺňanie vitamínu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Adekvátny príjem vitamínu D v detstve a puberte sa tiež podieľa na správnom vývoji organizmu. Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Deficit spôsobuje únavu, depresívne ladenie. Uvažuje sa o význame jeho nedostatku v etiológii roztrúsenej sklerózy a neutralizácii toxických účinkov olova a ďalších ťažkých kovov. Posledné štúdie naznačujú, že vitamín D môže zlepšiť glukózovú toleranciu nielen diabetikov a znížiť riziko cukrovky 1. typu.
Vitamín B12 (cyanokobalamín) je vitamín zo skupiny B vitamínov a je tiež známy pod názvom cobalamín. Je potrebný pri produkcii červených krviniek, je dôležitý pri syntéze RNA a DNA a pre rast detí. Prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k správnemu fungovaniu imunitného systému, bráni pred kumuláciou homocysteínu, a pôsobí najmä k zníženiu vyčerpania a únavy.
Slnečnicový lecitín bez GMO – je geneticky nemodifikovaný slnečnicový lecitín (poklad zo slnečnice), ktorý napr. prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene. Ak v strave nie je dostatok lecitínu, dôsledkom môže byť hromadenie veľkého množstva tuku v pečeni, tzv. stukovatenie pečene. Lecitín prispieva k správnej látkovej premene lipidov, teda pomáha udržiavať cholesterol v rozpustnej forme a zamedzuje jeho ukladaniu v cievach. Je dôležitou súčasťou žlče, nevyhnutnej na trávenie tukov. Taktiež lecitín prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu, čo je aminokyselina, ktorú má v krvi každý človek a vzniká štiepením bielkovín. Jej vysoká hladina poškodzuje cievy, v dôsledku čoho vzniká náhla cievna príhoda, ischemická choroba srdca a zvyšuje sa riziko kôrnatenia tepien.
Schválené Úradom verejného zdravotníctva SR ako výživový doplnok.
Dátum spotreby: na obale
Krajina pôvodu: Slovensko
Certifikácia výroby: HACCP, ISO 9001, ISO 22000, GMP